Polska Organizacja Biometanu Aktywnie Uczestniczy w Dyskusji nad Zmianami w Przepisach Kluczowych dla Rozwoju Biometanu

Komunikat prasowy
17 marca 2025

Polska Organizacja Biometanu Aktywnie Uczestniczy w Dyskusji nad Zmianami w Przepisach Kluczowych dla Rozwoju Biometanu

Polska Organizacja Biometanu (POB) wniosła uwagi do projektu nowelizacji przepisów prawa regulujących rynek energii odnawialnej w Polsce.

W ramach zmian przewidzianych w projekcie ustawy o zmianie ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych oraz niektórych innych ustaw przekazaliśmy do Ministerstwa Klimatu i Środowiska szereg istotnych uwag, których celem jest zapewnienie dynamicznego rozwoju sektora biometanu oraz stworzenie stabilnych i przejrzystych regulacji wspierających inwestycje w tę technologię.

1. Konieczność doprecyzowania definicji budowli w odniesieniu do instalacji biogazowych i biometanowych

W ramach wprowadzanych zmian zaproponowaliśmy zapis, który pozwoli na dostosowanie definicji budowli poprzez wskazanie expressis verbi, że budowlą są wyłącznie części budowlane urządzeń technicznych wchodzących w skład instalacji biogazowej i biometanowej.

Doprecyzowanie tej kwestii wyeliminuje pojawiające się wątpliwości dotyczące kwalifikacji tego typu instalacji oraz zapewni stabilność inwestycyjną.

Proponowane rozwiązanie będzie również spójne ze zmianami wprowadzonymi w ustawie z dnia 19 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2024 r. poz. 1757), gdzie określono, że budowlą są m.in. części budowlane urządzeń technicznych, w tym biogazowni i biometanowni.

2. Rozszerzenie możliwości tworzenia obszarów przyspieszonego rozwoju dla instalacji biometanowych

Obecny projekt ustawy ogranicza możliwość wyznaczania obszarów przyspieszonego rozwoju, co może negatywnie wpłynąć na rozwój instalacji wykorzystujących biogaz rolniczy i biometan. Dotyczy to zwłaszcza obszarów wiejskich, gdzie często brakuje miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.

Proponujemy, aby obszary przyspieszonego rozwoju mogły powstawać również na terenach o zmapowanym potencjale, gdzie wydano prawomocne decyzje o warunkach zabudowy umożliwiające lokalizację instalacji odnawialnego źródła energii. Takie rozwiązanie zwiększy dostępność terenów pod inwestycje, jednocześnie pozostawiając kompetencje planistyczne w rękach samorządów województw i gmin.

Podsumowanie

Polska Organizacja Biometanu podkreśliła konieczność dostosowania projektu ustawy do realiów inwestycyjnych oraz potencjału rozwoju biometanu w Polsce. Proponowane zmiany zapewnią większą przejrzystość prawną dla inwestorów, umożliwią łatwiejszą lokalizację instalacji biometanowych, a także zwiększą dynamikę rozwoju sektora odnawialnych źródeł energii na obszarach wiejskich.

POB pozostaje otwarta na dialog z decydentami oraz innymi uczestnikami rynku, aby wspólnie wypracowywać optymalne rozwiązania legislacyjne sprzyjające rozwojowi biometanu w Polsce. Zapraszamy do współpracy!

O Polskiej Organizacji Biometanu (POB):

Polska Organizacja Biometanu (POB) powstała 6 września 2022 r., zrzeszając ekspertów branżowych oraz przedstawicieli wiodących grup paliwowych, energetycznych i ciepłowniczych działających na rynku krajowym. Najważniejszym celem POB jest rozwój rynku biometanowego, który może przyspieszyć proces transformacji energetycznej oraz pomóc w uniezależnieniu kraju od importu surowców energetycznych. POB reprezentuje interesy organizacji nie tylko w Polsce, ale również na forum międzynarodowym.

www.bioch4.org

https://www.linkedin.com/company/bioch4

Kontakt dla mediów:

biuro@bioCH4.org.

Polska Organizacja Biometanu

Biuro w Warszawie:
ul. Piękna 18, 00- 549 Warszawa

Biuro w Poznaniu (adres do korespondencji):
ul. Piątkowska 116, 60-649 Poznań

Biuro w Brukseli:
Rue Belliard 40, 1040 Bruksela, Belgia
KRS Nr 0000989734
NIP 7011104451
Zarząd

Jan Pic, Marcin Orłowski, Michał Gawryszczak,
Bartosz Moszowski, Michał Tarka

Dyrektor Generalny

Michał Tarka

© Polska Organizacja Biometanu - 2023. All rights reserved.