Jaka jest przewidywana produkcja biometanu w Polsce? Ile instalacji jest gotowych do budowy? Jakie są główne bariery rozwoju tego obszaru? Na te i inne pytania odpowiada najnowszy raport Polskiej Organizacji Biometanu o stanie i perspektywach rozwoju instalacji biometanowych w Polsce.
Sektor biometanu w Polsce rozwija się dynamicznie, a najnowszy raport POB pokazuje zarówno ogromny potencjał, jak i wyzwania stojące przed inwestorami. W badaniu udział wzięło 71% gmin oraz 78% powiatów w Polsce. W całym kraju zidentyfikowano aż 105 inwestycji biometanowych na różnych etapach realizacji.
Raport, którego autorami są dr inż. Bartosz Moszowski i Martyna Mulica-Musiał, wskazuje na trzy kluczowe wyzwania stojące przed branżą:
- Wydłużone procedury administracyjne,
- Niejednolite dane raportowane przez samorządy,
- Wciąż niewystarczające wsparcie regulacyjne dla nowych inwestycji.
Mimo trudności Polska ma szansę stać się jednym z liderów biometanu w Europie. Kluczowe jest jednak usprawnienie procedur i zapewnienie stabilnego systemu wsparcia dla inwestorów. Od tego zależy, ile z tych projektów będzie mogło ruszyć przed 2026 rokiem. Najbliższe lata będą decydujące dla przyszłości tego sektora w naszym kraju.
Więcej informacji o raporcie już niebawem na naszej stronie internetowej.
Uwaga! Pełna treść raportu będzie dostępna dla członków Polskiej Organizacji Biometanu.
O Polskiej Organizacji Biometanu (POB):
Polska Organizacja Biometanu (POB) powstała 6 września 2022 r., zrzeszając ekspertów branżowych oraz przedstawicieli wiodących grup paliwowych, energetycznych i ciepłowniczych działających na rynku krajowym. Aktualnie w Europie jest ponad 1500 wytwórni biometanu. W skład Polskiej Organizacji Biometanu wchodzą obecnie: Veolia Energia Polska, PGNiG BioEvolution Grupa Orlen, Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM, Polska Grupa Biogazowa, Duon Dystrybucja, Go&Biogas, Selena Green Investments, Unimot, Atrem, Związek Producentów Cukru (grupy: Krajowa Grupa Spożywcza, Nordzucker, Südzucker, Pfeifer&Langen), Łukasiewicz – Instytut Nowych Syntez Chemicznych (Łukasiewicz – INS), Kancelaria Prawna Tarka Trupkiewicz i Wspólnicy. Najważniejszym celem POB jest rozwój rynku biometanowego, który może przyspieszyć proces transformacji energetycznej oraz pomóc w uniezależnieniu kraju od importu surowców energetycznych. POB reprezentuje interesy organizacji nie tylko w Polsce, ale również na forum międzynarodowym.
Kontakt dla mediów: